Miss Princess není žádné Toddlers & Tiaras

_DSF2851 (2)

Kdo z nás někdy nepodlehl  svému vlastnímu předsudku nebo mylné představě? Já jsem například měla za to, že všechny dětské soutěže krásy jsou šíleností, které nevratně křiví osobnosti malých dětí na úkor nesplněných snů a tužeb jejich rodičů. Pokorně přiznávám, že jsem se spletla! Miss Princess je toho důkazem.

Je to už nějaký ten pátek, kdy mi volala má kamarádka a skvělá newborn fotografka Natálie Myslivcová, že její dcera Dominika Myslivcová  organizuje soutěž pro malé princezny Miss Princess. Bylo by prý fajn, kdybych mou Vali přihlásila, protože „šikovných a talentovaných holčiček není nikdy dost“.  Jejich princeznovské missky by měly mimo schopnost veřejně vystoupit totiž i něco umět. Vali zpívá, tancuje, na pódiu je jako doma, tak prý proč ne.

Nataly měla o účasti Vali jasno hned, já ale ne.  Viděla jsem totiž v televizi  americký seriál Toddlers & Tiaras, který byl šílený. Malé holčičky s gelovými nehty, nalepenými řasami a prodlouženými lokýnkovými vlasy. Za zády jim pobíhaly nervózní maminky (většinou samy velikosti XXL), které si na dětech hojily své ambice, nutily holčičky do umělých póz a nacvičených úsměvů, to vše pro korunku rozměrů stejně giganticky amerických.

Přesně toto všechno jsem si představila, když se řeklo soutěž Miss pro malé holčičky… Jenže – Vali do soutěže Miss Princess jít chtěla, takže bylo rozhodnuto.

10974385_911162852250504_4153685670023081592_o10264002_911162965583826_6136358018845719083_o10257318_911163088917147_963863526251357514_o

Nataly mi říkala, že jsou mé obavy zbytečné, že s americkou soutěží nemají společného vůbec nic. Já jsem ale známá tím, že co si sama nevyzkouším a neprožiju, tomu nevěřím. Jaké bylo moje překvapení, když jsem měla možnost nakouknout pod pokličku zákulisí této holčičí Miss a zjistit, že měla pravdu!

_DSF2769

Jak Miss Princess vlastně funguje?

Miss Princess začíná castingy ve velkých městech (letos to byla Ostrava, Opava, Olomouc a Praha). Z nich potom porota vybere finalistky a vítězky.  Vali byla ve  finále ještě  v Ostravě (odnesla si tehdy titul 1. Vicemiss Princess). Za roky své existence ale soutěž porostla po všech stránkách. Za secesní finálové prostory kongresového sálu hotelu Ambassador v Praze, sponzory a organizaci soutěže  by se nemusela stydět ani „velká“ soutěž Miss.

Do finále postoupí 12 finalistek z kategorie Mini Miss Princess a 12 finalistek z kategorie Miss Princess. Soutěží v různých disciplínách (Pink fashion módní přehlídka, volná disciplína, rozhovor s Dominikou Myslivcovou). Vyhraje sice vždy jen jedna, resp. první tři, ale krásné ceny na památku si odnesou úplně všechny.

_DSF2894

V neděli 26. 3. 2017 se konalo již šesté finále této soutěže. My jsme s Vali byly u toho – ona jako účinkující zpěvačka, která coby minulá finalistka korunovala Mini Miss Princess 2017, já jako  fotoreportér v zákulisí. Musím přiznat, že smekám před všemi organizátory, protože zvládnout vše plus 2×12 soutěžících ve věku 4-12 let není žádná legrace.

Holčičky si celou soutěž moc užívaly, nadšeně zkoušely choreografie módní přehlídky, obdivovaly v zákulisí své hračky i šaty. Některé si zkoušely svou volnou disciplínu (mimochodem některá vystoupení měla úroveň profesionálů, mou favoritkou této umělecké části soutěže byla baletka Carmen ve starší kategorii, která by už teď mohla být sólistkou na jevišti Národního divadla).

_DSF2778 _DSF2791 _DSF2835

Fotoreportáž je zážitková disciplína

Focení v zákulisí jsem si maximálně užila. Všechny holčičky byly fotogenické tak, jak děti dokáží být, stejně tak byly živé a spontánní. Mám ráda, když se při velkých reportážních foceních stanu s fotoaparátem neviditelnou a splynu s davem. Jen tak jsou fotky autentické, mají správnou energii a atmosféru. To, že fotím dětskou akci neznamená, že se všechny dětí musí na fotkách culit od ucha k uchu. Dodnes si vzpomínám a mám kopřivku z „udělej chi-chi“, které po mě chtěl můj otec pokaždé, když mě nebo sestru fotil.

Mým pravidlem č. 1 je, že pokud není úsměv spontánní a od srdce, tak raději ať není na fotce vůbec. Proto se u mě na stylizovaných fotografiích a portrétech směje jen málokdo…

V zákulisí se vznášel náboj vzrušení a lehké nervozity z nadcházejícího vystoupení na velkém jevišti. Chvíli trvalo, než mě holčičky přestaly vnímat (ano, neobešlo se to bez prvotního „jeeee, ona nás fotí, koukej, usmívejte se“

_DSF2813

Jakmile si zvykly, že od nich neočekávám žádnou aktivitu, když se mihnu kolem, bylo vyhráno.  Jen tak jsem byla schopna dostat do snímků duši a správnou energii daného okamžiku (nerada používám slovo emoce, protože emoce fotí dnes každý, kdo má na profilu za jménem „photography“. Pro mě se toto slovo stalo nejpoužívanějším klišé v oboru fotograf posledních pěti let…

_DSF2799 _DSF2885 _DSF2881

Čím dál častěji a raději fotím se svým cestovním mazlíkem Fuji x100s, je totiž malý a velmi šikovný! Mimochodem je to často používaný fotoaparát i studentů FAMU, kteří pravidelně vystavují své fotografie v mé oblíbené pražské kavárně Velryba.

Můj foťáček Fuji se pohodlně obsluhuje i v plně manuálním režimu, ve kterém fotím. Vyhovujeme mi jeho váha, rozměry, miluji jeho retro design a hlavně je skvělá technická kvalita fotografií, které s ním pořídím. Navíc nebudí takovou pozornost jako zrcadlovka. Užila jsem si to s fujinkou i tentokrát. Stejně, jako jsem si užila celou soutěž Miss Princess.

Mít doma druhou malou šoumenku, kterou baví ukazovat na veřejnosti, co umí, tak neváhám ani vteřinu a rozhodně ji do Miss Princess přihlásím znovu, stojí to za to!

Jak na fotoreportáž I.

  • 1
    Staňte se neviditelnými, snažte se splynout s davem.
  • 2
    Tvořte fotografie s duší, zachycujte reálné situace a autentickou atmosféru.
  • 3
    Vnímejte a předvídejte situaci, počkejte si na správný moment.

_DSF2805

p.s. To bych ani nebyla já, kdybych si nevyrobila nějakou hezkou „voguovku“…:-)

f9577650-12ec-11e7-9f96-b9b104d1c53d_large

Irma Kaňová
Jsem profesionální fotografka. Přes objektiv odhaluji duši a zachycuji jedinečný vlastní příběh. Ukážu vám cestu, jak fotit radostně a po svém. Více informací o mě najdete zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>