Intimní zpověď svatební fotografky

titul

 

AU! Focení svateb bolí!

…aneb  5 nejčastějších chyb  při výběru svatebního fotografa, kterým je dobré se vyhnout, aby to nebolelo i vás! 

„Fotíš svatby?“ ptá se mě kamarádka. „Fotím, ale třeba loni jsem žádnou nefotila“, odpovídám. „Proč?“ ptá se. „Protože fotit svatby bolí!“

Čekali jste úvod plný romantiky, splynutí duší a nadšení, protože se to ke svatbám hodí?  Realita svatebního focení bývá často jiná.  Plná velkých očekávání na výsledek ze strany budoucích novomanželů, nečekaných a neplánovaných situací ze strany přírody, rodiny a ostatních, do příběhu vstupujících bytostí a elementů. Svatební focení je totiž dost adrenalinová disciplína!

Fotit svatbu vyžaduje vysokou míru odolnosti vůči stresu (přece jen je svatba něco, co podruhé prostě nafotit nejde, když se to napoprvé nepodaří), ale také vysokou míru fyzické zdatnosti  (má fotobrašna, kterou sebou na svatby vozím, váží 12 kg, z toho minimálně 3 kg držím celou svatbu v ruce).

Nesmím zapomenout na maximálně vstřícné a profesionální chování (ano, i o půlnoci se na nohou sotva stojící strýček, notně posilněn celodenním zapíjením štěstí novomanželů, chce sám sobě na fotkách líbit:-).

Váha fototechniky, držená každý víkend předloni v ruce, se mi opravdu postarala o neplánovaný odpočinek od svatebního focení celou loňskou sezónu. Tenisový loket je totiž nejen pro tenisty a rehabilitace byla dlouhá.

Jinými slovy, fotit svatby není žádná legrace, ne nadarmo patří mezi královské fotodisciplíny.

 

Nedávný svatební příběh Stáni a Jirky

Když mě letos v červnu oslovila Stáňa Stiborová (tehdy ještě Mrázková), jestli bych nevyfotila jejich spontánní „tady a teď“ svatbu, bylo to pro mě po roční  pauze úplné WAW! Už se mi po nějaké krásné, romantické svatbě vážně stýskalo!

Stáňa podniká v on-line marketingu, organizuje spoustu akcí, takže dát dohromady za dva měsíce svatbu, na kterou mnozí potřebují daleko více času, pro ni byla hračka. Naprostou samozřejmostí byla také předsvatební schůzka s fotografem – se mnou.

Když jsme spolu seděly a bavily se o jejich očekáváních, představách a plánech v rámci svatebního focení, vyskytly se u nás obou AHA momenty. Jejich svatba byla nezapomenutelná, plná magické energie, sdílení, nečekaných okamžiků.

Jak  vše probíhalo a jak to Stáňa vnímala ze svého pohledu si můžete přečíst v jejím článku.  Protože byla ochotna své pocity a dojmy sdílet i z pohledu zákazníka fotografa, požádala jsem ji o rozhovor. Klikem na otázku zobrazíte odpověď.

Co rozhodlo o tom, že budu vaší svatební fotografkou?

Když jsme dostali tipy na svatební fotografy, měli jsme dojem, že většinou měli sice hezké reportážní fotky, ale portrétové fotky se nám zdály takové tuctové... Nevěsta kouká na ženicha, ženich kouká na nevěstu a drží při tom nápis "Novomanželé". Přišlo nám to takové bez nápadu.

My jsme měli jako prioritu právě fotky portrétové. Chtěli jsme, aby vystihly atmosféru našeho vztahu i celé svatby, které byla magická a hluboká. A to jsou právě i kvality, které vnímám ve tvých fotkách. Magičnost a hloubka. Fotky nejsou jen takové cvaknutí páru v kýčovité póze, ale mají v sobě příběh. Když se na ně díváš, máš pocit, jako kdybys cestovala v čase.

Procházela jsem si fotky ze svateb, které jsi už fotila a říkala jsem si: "Jooo, to je ono! To chci!" Rozhodla tvoje magická esence a nezaměnitelný rukopis.

Které tři vlastnosti (nebo dovednosti, vyber si:-) považuješ u svatebního fotografa za nejdůležitější?

Já myslím, že to vychází z priorit každého páru a určitě to tedy bude mít každý trochu jinak. Myslím, že je důležité, aby se fotograf uměl naladit na daný pár a nesnažil se jej dotlačit do nějakých póz, které danému páru třeba nejsou vlastní. Zároveň je důležité, aby si pár dopředu vybral takového fotografa, který s ním rezonuje. Myslím, že ve tvém případě jsme se vzájemně naladili velmi dobře.

A pak je důležitá rychlost zpracování fotek po svatbě. Upřímně jsem opravdu netušila, že fotografové mívají běžně tak dlouhé doby dodání (měsíc až dva). Po svatbě jsou všichni plní dojmů a chtějí si je připomínat právě skrze fotky, nejsilnější je to v prvních dnech nebo týdnech. Navíc má pár samozřejmě touhu sdílet svůj velký den na sociálních sítích, což třeba dva měsíce po svatbě už není úplně aktuální.

Osobně jsem tedy velmi ocenila, že jsme TOP výběr fotek dostali během prvního týdne po svatbě a mohli je sdílet, dokud jsme ještě plní dojmů a nadšení. A na těch zbylých několik stovek, které pak použijeme do rodinného alba, si už v pohodě počkáme. :)

Jaká očekávání jste měli ve vztahu ke svatební fotografii?

Chtěli jsme fotky, které budou magické, bude v nich příběh a hloubka. Budou nekonvenční a tím budou i vystihovat to, kdo jsme my dva.

Co pro vás bylo u focení důležité?

Užít si to a mít na to dostatek času. Ve svatební den má totiž člověk pocit, že když se bude dvě hodiny fotit, svatebčani mu mezitím umřou hlady nebo se celá zábava rozplizne. Jako host jsem takovou zkušenost ze svateb měla. A vím, že bych z toho byla jako nevěsta nervózní.

Z toho důvodu jsme se rozhodli fotit už den před svatbou a ukázalo se to jako skvělá volba. Měli jsme na focení více než dvě hodiny, užili jsme si to parádně. Vznikly úžasné fotky, které by ve svatební den neměly šanci vzniknout z důvodu světelných podmínek i uvolněné atmosféry.

Navíc díky tomu, že jsem si přípravy a první setkání v šatech s mým mužem prožila už o den dříve, mohla jsem i o den dříve prožít všechnu tu nervozitu a další emoce s tím spojené a když to pak ve svatební den bylo "na ostro", tak už byla nervozita i strach pryč a mohla jsem si užít jen to hezké.

Splnila jsem vaše očekávání?

Rozhodně ano. Myslím, že fotky mluví za vše. :)

Byl v některém okamžiku focení AHA moment, který sis odnesla jako zážitek, který tě překvapil?

Ten AHA moment byl měsíc před focením, když jsme se poprvé sešly, abychom si popovídali o našich očekáváních. Procházely jsme si na internetu místo, kde jsme svatbu původně zamýšleli a když jsem mluvila o tom, co vlastně chceme a jak to cítíme, více a více jsem si díky našemu rozhovoru uvědomovala, že svatba musí být někde úplně jinde. Začalo mi docházet, kdo vlastně jsem a jak by fotky měly vypadat.

Odjela jsi z návštěvy u nás a my jsme se s mým mužem rozhodli, že to, co jsme původně zamýšleli, vůbec nejsme my. Že chceme, aby svatba měla právě ten nádech mystičnosti a byla hluboká. Měli jsme poslední den před zaplacením zálohy za půvoní místo a po schůzce s tebou jsme to zrušili a svatbu přesunuli o pár set kilometrů jinam.

Jsem fakt vděčná, že jsme si tuto změnu dopřáli, i když to bylo náročné na organizaci, stálo to za to.

Doporučila bys mě jako fotografku?

Rozhodně ano. Zároveň si myslím, že nejsi fotografka pro každého a pokud nevěsta touží po fotkách, jaké mají všechny její kamarádky a několik měsíců před svatbou studuje ty nejlepší svatební pózy na Pinterestu, nebudeš pro ni ta pravá.

Máš magickou esenci, která je nezaměnitelná s kýmkoli jiným a pokud se někdo rozhodne mít tě jako svatební fotografku, musí naprosto souznít s tvým stylem a plně se ti odevzdat a důvěřovat, že výsledek bude prostě boží. :)

Tvoje fotky jsou jako obrazy, na kterých člověk vidí nejen tváře a postavy, ale cítí z nich duši, vtáhnou ho svou hloubkou do příběhů lidí na fotce a mají nezaměnitelnou atmosféru.

Měli byste vědět… z  pohledu fotografa

Na tom, že je svatba jedním z nejkrásnějších dnů v životě dvou milujících se lidí, se asi shodneme téměř všichni.  Pokud si chcete výjimečnou atmosféru vašeho dne připomínat i po letech tím, že budete spokojeně listovat svým svatebním albem, je správná volba svatebního fotografa důležitá.

Nesprávná volba vás totiž může dost bolet – nejen finančně, ale hlavně ztrátou iluzí a nenaplněných očekávání. Spousta fotek se dá nafotit znovu, tatáž svatba ale bohužel ne. Tam to musí klapnout na první dobrou. Proto pokud by se vám při plánování svatby čirou náhodou připletly do cesty následující myšlenky, dobře si je rozmyslete…

5 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB,

kterých je dobré se vyvarovat, když si chcete užít svatební atmosféru z fotografií i po letech

1. Váš kamarád taky fotí…

Udělat si z „taky fotím“ kamaráda svého svatebního fotografa může být dost průšvih.

Dnes fotí kde kdo. Vlastně skoro všichni. Proto i nejeden váš kamarád může aspirovat na titul „váš svatební fotograf“.  Kamarád však svou účast na svatbě může brát více jako svatebčan, než jako profesionální fotograf. Obzvlášť, když za focení nedostane žádný honorář (protože je to kamarád a ten vám to přece nafotí zdarma nebo za lahvinku ze svatby).

Takže může propást spoustu pro vás důležitých momentů, protože váš fotograf kamarád bude třeba zrovna v daný okamžik v roli svatebního hosta se skleničkou v ruce. V tomto případě je množství zachycených okamžiků, ale také jejich kvalita, velmi nejistá, stejně jako délka trvání vašeho přátelství po dohadování se nad nepovedeným dílem.

Přesto i kamarád může skvěle fotit, rozhodně si ale předem vymezte role a domluvte se na podmínkách, za jakých vám vaši svatbu nafotí, jako by byl najatý profesionál. Běžnou součástí by tedy měla být smlouva (písemná ideálně, ústní minimálně), v nichž si vymezíte délku jeho focení (případně okamžiky, které chcete, aby byly vyfoceny), honorář (i kamarád by měl dostat za svou práci nějak zaplaceno), kolik fotografií vám odevzdá, do kdy a jakou formou, další náležitosti, které považujete za důležité (doprava na/ze svatby, ubytování apod.).

2. Toho chci taky!

Kamarádka říkala, že fotograf Pepa super fotí, měla ho na svatbě i Máňa, toho chci taky! Reference jsou důležité, ty máme nejen my fotografové rádi, osobní doporučení má svou hodnotu! Jenže – co když máte jiný vkus než Máňa, které stačí, že je na fotce vlající závoj v rozmazaném pozadí a už si otírá slzy dojetí?

Nelíbí se vám funny  pojetí portrétních fotografií, kdy mají novomanželé každý u pusy papírovou bublinu „vzali jsme se Mr. & Ms.“, pod nosem na špejli přilepený papírový knír a přes obličej obří brýle s hrdličkami?

Ale co když tak fotograf XY zrovna fotí a podobné dekorace jsou běžnou součástí jeho portrétních fotografií, ze kterých byla Máňa tak nadšená? Co když se vám zrovna nelíbí rádoby rošťácké fotky jen pro objektiv, které byste rádi zaměnili za zachycení té správné esence, která je skutečně mezi vámi a vašim partnerem ve váš svatební den? Máte raději barvy nebo tlumené tóny?

S referencemi si nezapomeňte také projít svatební portfolio doporučeného fotografa. Třeba zjistíte, že vlastně takové fotky, které má Máňa, vůbec nechcete.

3. Musíme ušetřit, kde se dá…

Znáte to – za málo peněz je obvykle málo muziky. Počítejte s tím, že to, co zaplatíte za vybraný balíček vašeho fotografa, odráží jeho zkušenosti, výbavu (ti nejlepší si v brašně na svatby vozí výbavu za statisíce, aniž byste to tušili…), náklady na postproces aj.

Schválně, máte představu, kolik stojí licence na program Photoshop, ve kterém většina z nás nejčastěji fotografie upravuje? Nebo profesionální monitor na úpravu fotek? Kolik musel každý fotograf investovat do svého know-how, aby s tím vším uměl pracovat tak, aby dosáhl kýženého výsledku?

Pokud má každá fotka vypadat skvěle, je za jednou svatbou obvykle navíc týden práce u počítače. Nonstop. Fotografův ceník tedy odráží poměr mezi kvalitou (plus jeho poptávkou na trhu) a cenou.

Můžete tedy najít někoho, kdo vám vyfotí svatbu za tři tisíce korun, ale za nejžádanější fotografy zaplatíte i 70. tisíc. Pro vaši informaci – zlatá střední kvalitní cesta se teď pohybuje za celý svatební den kolem 20 tisíc korun. I to není málo, ale… viz. výše….

Nechávejte si posílat ceníky na rok, ve kterém se máte v plánu brát. Můžete být totiž nepříjemně překvapeni, když vám sice fotograf pošle v září letošní ceník, ale vy si jej objednáte až v lednu a cena bude o 20% vyšší. Většina fotografů ceny nijak výrazně neupravuje, ale co když ten váš vybraný zrovna ano. I tady platí, že čas jsou peníze, buďte rychlí! 

4. Času dost, bereme se až za rok

Souhlasím, vy máte času dost. Jen není jisté, že jej zrovna ve váš termín bude mít i váš vysněný fotograf. Ti nejlepší bývají zarezervování na rok, často i dva dopředu. Taky vás včasná rezervace může přijít levněji, viz. předchozí odstavec.

Ještě pořád máte dost času? :-)

 5. Stačí, když se domluvíme mailem

Pokud je vám jedno, kdo bude jeden z nejdůležitějších dní vašeho života sdílet s vámi a pro vás, potom je mail nebo Messenger pro komunikaci dostačující. Máte-li ale alespoň trochu potřebu naladit se na stejnou vlnu a začít tvořit společnou energii, která je základním východiskem pro zachycení těch nejryzejších okamžiků, na to je už pouhý písemný projev krátký.

Papír (resp. monitor) snese lecos, ale vzájemné sympatie ani osobní vibrace přenést ještě pořád neumí. Vzpomeňte si úvod tohoto článku a rozhovor se Stáňou – AHA momenty přicházejí právě ve chvílích, kdy necháme vstoupit do svého světa novou energii a nové podněty. Předsvatební schůzka s fotografem může být jedním z těchto inspirativních okamžiků.

 

Co byste ještě měli vědět, ale moc se o tom nemluví ….

Za závěr své intimní svatební zpovědi bych vám ráda pošeptala do ouška pár věcí, o kterých se často nemluví…

Možná máte pocit, že za částku, kterou zaplatíte za celodenní práci fotografa na vaší svatbě, získáte čas nonstop cvakání spouště a držení fotoaparátu fotografa. Ale vězte, že i fotograf je jen člověk, který si potřebuji v průběhu práce odpočinout, na chvíli si sednout, protáhnout záda, napít se a najíst.

Je úplnou samozřejmostí, že se s fotografy a kameramany počítá i s obědem (případně večeří, pokud je na vaší svatbě v době jejího podávání). Nevadí, že nás neposadíte ke svatebnímu stolu, tam být nemusíme (i když je to lepší, přece jen může vzniknout nějaká vtipná chvilka, která by stála za zachycení na věčné časy a když budeme zrovna sedět ve vedlejší místnosti, tak ji prostě propásneme).

Domluvte se předem, zda přijede fotograf na svatbu vlastním vozem, nebo jej k někomu do auta posadíte. I cestou na obřad může vzniknout spousta zajímavých fotek.

Pokud se domluvíte na celodenním focení a vyberete si fotografa, který není z vašeho regionu, měli byste mu zajistit na vaše náklady také ubytování. To obvykle není součástí balíčkových cen (a pokud ano, mají to v ceníku fotografové výrazně uvedeno).

Nebojte se portrétní fotky nafotit předem. Porušíte možná tradici, kdy ženich uvidí nevěstu v šatech dřív, než ve svatební den, ale získáte tak spoustu klidu a ničím nerušené pohody pro vaši celoživotní památku v podobě portrétních svatebních fotografií.

Rezervaci termínu si nechává většina fotografů potvrdit zaplacením zálohy, která je nevratná v případě storna. Doplatek se obvykle platí v den svatby.

Není toho málo, co byste měli vědět, než začnete vybírat vašeho svatebního fotografa, ale pokud vyberete toho správného, který ladí stylově vašemu oku a harmonicky vaší duši, vězte, že máte zaděláno nejen na skvělé fotografie z vašeho svatebního dne, ale také často na nové přátelství.

Mít za kamaráda fotografa se rozhodně vyplatí!

p. s. Pokud máte pocit, že se chcete na něco zeptat ohledně focení svateb a doposud jste nenašli odvahu, jsem tady pro vás! Pište, volejte!

Vaše Irma

Irma Kaňová
Jsem profesionální fotografka. Přes objektiv odhaluji duši a zachycuji jedinečný vlastní příběh. Ukážu vám cestu, jak fotit radostně a po svém. Více informací o mě najdete zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>